19 Kasım 2015 Perşembe

#KeşifGünlüğü Büyükada


İstanbul bazen insanın üstüne üstüne geliyor. Her yer insan dolu, nefes alacak yer yok, nereye gitsek trafik var sanıyoruz. Öyle anlarda, İstanbul’a yakın ama bir o kadar da İstanbul kafasından uzak yerlere kaçmak lazım! İşte onların en başında da ada geliyor.  Biz de geçenlerde, bir dolu koşturmacanın, yoğunluğun arasında kendimizi Büyükada’ya attık. Keyifli bir hafta sonu kaçamağı yaptık. Büyükada,  fiziksel olarak İstanbul’a yakın, ruhsal olarak şehirden uzak.  Ayrıca ulaşımı da çok kolay; akbil basmak yetiyor gitmeye;)
 
  • Adada konaklamak için çok güzel oteller, pansiyonlar, moteller var. Bizim tercihimiz, Ada Palas Boutique Hotel oldu. Konumu enfes, personelin güler yüzü ve ilgisi on numara; oldukça konforlu bir otel. Tek eksiği, butik bir otel için fazlasıyla vasat olan kahvaltısıydı bence…  Kahvaltıyı her masaya standart bir tabak sunmaktan öteye taşıyıp küçük birkaç dokunuşla daha özenli ve zengin bir hale getirseler fark yaratacaklarını düşünüyorum. Yine de otelden genel olarak oldukça memnun kaldığımızı söylemeliyimJ

Ada Palas Boutique Hotel

 
  • Akşam yemeği için pek araştırma yapmadan, rastgele bir yer seçelim istedik. Sahil hattındaki balıkçılar arasında Milto ‘yu gözümüze kestirip oturduk. Servis ve personelin ilgisi çok güzeldi. Tattığımız mezeler leziz, deniz ürünleri tazeydi. Denize nazır olması da cabasıJ Mekanın tek olumsuz yanı, fiyatları. Yalnızca meze, salata ve  ara sıcak söylediğimiz halde oldukça yüklü bir hesap geldi. Ekim sonunda gittiğimiz için, yaz sezonu da olmadığından gelen rakamı fazlasıyla abartılı buldum. Gitmeyi düşünürseniz, aklınızda bulunsun;)
 
  • Ben, tam bir sabah insanıyım. Günü kaçırmayı, çok uyumayı seven biri değilim. Adada da sabah erkenden uyanıp yürüyüşe çıktım. Yürüyüşün en güzel keşfi ise adanın en tatlı yeri oldu! Adanın en şeker yeri,  Büyükada Şekercisi Candy Island. Dışarıda birkaç renkli, küçük masası; içerisindeki kavanozlar dolusu şekerler, lokumlar, çikolatalar ile tam bir cennet! Ben de yürüyüşümün sonunda renklere ve çikolata kokusuna  doğru çekildim, kendime bir masa bulup biraz soluklandım.  Adaya yolu düşenlere, cebini şekerlemeyle doldurup mutlu olmak isteyenlere tavsiyem; muhakkak gidin;)

Aya Yorgi Tepesi
 
  • Büyükada’da yapılabilecek en güzel şeylerin başında Aya Yorgi Tepesi’ne çıkmak geliyor-muş. –Muş diyorum, çünkü daha evvel adaya defalarca gitmeme rağmen tepeye hiç çıkmamıştım. Hata etmişim! Bu kez, Aşıklar Yolu’nda uzun ve keyifli bir yürüyüşün sonunda tepeye vardık. Nasıl sakin, nasıl el değmemiş ve nasıl da güzel bir yer…  İstanbul’a uzaktan bakmak, dinlenmek ve içimize dönmek için şahane bir köşe. Yeşilin ve mavinin ortasında hem de.

 


Aya Yorgi Tepesi'nde...

  • Tepeden adanın merkezine doğru inerken, karnımız da hafiften acıkmışken şahane bir mekan daha keşfettik! Bahçede Sinek Kafe. Adanın merkezinden biraz uzakta, ufak, kendine has bir yer burası. Tattığımız her şey çok taze ve lezzetli, sunumları ise özenli ve şıktı. Bir şeyler atıştırmak, kitap okumak ve sohbet etmek için çok keyifli bir mekan. Bahar gelsin de eşi dostu toplayıp tekrar gelelim; ortadaki uzun masada hep birlikte kahvaltı edelim istedim! Dilerim bunu yapabilirizJ Tabi bence siz de yapabilirsiniz;)

 

1 Kasım 2015 Pazar

And The Waltz Goes On… *


Bambaşka şeylerden bahsetmek için açmıştım önümdeki sayfayı. Kafamda yazılmak üzere bekleyen farklı farklı şeyler vardı; nasıl toparlayacağımı, nereden başlayıp nasıl bağlayacağımı düşünüyordum. Oysa, rast geldiğim bir video kafamı da kelimelerimi de başka bir yere götürdü.

En sonda söyleyeceğimi en başta yazacağım bu kez.

Yazımın başlığı, And The Waltz Goes On, ünlü oyuncu Anthony Hopkins’in bestelediği eserin adı. Evet, bestelediği!  Yıllarca sakladığı, sonra bir gün Viyana’da ilk kez yorumlandığında Hopkins’in gözlerinde çocuksu bir heves ve heyecanla dinlediği, enfes eserin adı. İlk seslendirilişini şuradan seyredebilirsiniz. Hatta muhakkak seyretmelisiniz;)

Ben, videoyu birkaç kez seyrettim. Esere bayıldım. Albümü satın alıp telefonuma indirdim. Şu an bile kulağımda melodi.  Ama ondan da öte, tüylerimi diken diken eden şey, Anthony Hopkins’in hali, tavrı, bakışları oldu… Kocaman bir adam, ünlü bir oyuncu, bir sürü hayranı olan usta bir aktör. Oysa ben sanki  yaptığı resmi annesine gösteren bir çocuğu gördüm seyrettiğim videoda.  Parçayı dinlerkenki  o heyecanı, bakışlarındaki çocuksu sevinç; ürkek, sevinçli ve haz duyan duruşu beni benden aldı!

Üretmenin hazzını ve heyecanını düşündüm.

Rutin hayatlarımızda çoğu kez unuttuğumuz,  yaşayamadığımız  “ürettiğimiz şeyi paylaşmanın eşsiz güzelliği”ni düşündüm.

Oysa hayat, o çocuksu heyecanda, neşede ve heveste gizli biraz da…

Benim annem ev hanımıydı. Yani, hiç mesaili bir işi, düzenli gittiği bir ofis ya da kendini adadığı bir sanat dalı olmadı. Ama, kurduğu sofralarda, yaptığı yemekleri ikram ederken gözünde gördüğüm neşe ve istek, Anthony Hopkins’in duygularından geri kalmıyordu.

Yani, demem o ki; büyük büyük şeyler yapmaya ya da tüm köprülerimizi yıkıp kuracağımızı sandığımız başka dünyalara ertelediğimiz duygular değil mühim olan! Mesele, ürettiğimiz her neyse;  bir sunum, proje ya da yaprak sarma, belki bir şiir belki bir melodi, fark etmeksizin, hevesle ve inançla ve neşeyle paylaşabilmek ürettiğimiz şeyi. Bizden çıkanı, içimizden geleni, emek ve özenle yoğurduğumuzu sunabilmek güvenle.

Modern zaman depresyonları çoğu kez o duygunun eksikliğinden kaynaklanıyor bence. Çünkü, hiçbir şeyi gerçekten içimizden gelerek, bizden bir şeyler katarak yaptığımızı düşünmüyor; içtenlikle paylaşmıyoruz. Unvanlar, kurallar veya öğrenilmiş davranışlar ardına gizliyoruz sunma halimizi. Ya da hep bir maskeyle, bizden olanı değil; bize yakıştırılanı/üstümüze giydirileni sürdürmeye çalışıyoruz. Yavaş yavaş yitiriyoruz çocuksu heyecanımızı, hevesimizi, yaşam neşemizi…

Oysa, öyle kolay ki…

Basit birkaç yemeğe ufak dokunuşlarımızı katarak neşeli sofralar yaratmak, rutin bir raporda kimsenin akıl edemediği küçük eklemeler yaparak gururla mail atmak ya da gizliden gizliye yazdığımız yazıları birkaç arkadaşa hevesle okumak…

Hayat, akıp gidiyor. Çoğu kez bir düzen içinde. Zorunluluklarla dolu bir biçimde. Bazen sıkıcı, bunaltıcı, yorucu. Çoğumuzun hali olmuyor, hevesle yeni bir şeyler söylemeye. Kendi içimizden geçeni fark edip de dile dökmeye. Oysa ömür dediğimiz hediye, ancak bizden geleni hevesle paylaştığımızda, içimizi dışarı döküp de çoğaldığımızda, çağıldadığımızda akıp gidiyor aslında… Yoksa tıkanıyor, kuruyor, kaskatı kalıveriyor.

O yüzden dökün bence içinizdekileri; herhangi bir biçimde. Sevdiklerinizle paylaşıp çoğaltın incelikleri, güzel şeyleri…

Hayat akıp gitsin, vals devam etsin diye…
 
 

* Ve Vals Devam Eder...